Müşteri Destek +90 (368) 271 50 01
Devlet Teşvikleri

Güneş Enerjisi İçin Hibeler, Teşvikler

 

Devlet tarafından işletmelerin rekabetini artırmak ve enerji üretimi yollu ile karlılığı artırarak işletmelerin daha fazla kazanç sağlamasına hibelerle destek oluyor. Yenilenebilir enerji kaynaklarından enerji üretimi ülkenin en büyük carı acık nedeni olan enerji giderlerini düşürdüğü için he yatırımcılar ve aynı zamanda işletmelere de ülkeye de ekonomik katkı sağlıyor. Böylece dışa bağımlılığı bir miktar olsun azaltarak carı acık oranını düşürmeye çalışıyor.

 

Tarım ve kırsal kalkındırma kurumu ile iller bankası iş birliği yaparak 2012 nüfus sayımına göre nüfusu 10.000 altında olan ilçelere % 100 hibeler veriyor. Yine tarım ve kırsal kalkındırma programında tarım ve hayvancılık ile tarıma dayalı organize sanayilerde bulunan işletmelerin kendi enerji ihtiyaçlarını karşılayacak kadar sisteme on grid yani şebekeye bağlı olmak sartı ile % 50 ile % 70 oranında hibe programını her yıl başında başlayım 3 aylık başvuru süresi bulunmaktadır.

 

 

Destekleme ve Teşviklerden Yararlanmak İsteyenler

 1. Sistem kurulumu için yer temin etmeli, ges sistemlerinin kurulumu için yer olarak çatılar yada verimsiz arazi olmalıdır. Nüfus 2012 sayimlarinda 20.000 kişinin altında olmali.

 2. Kurulum yapılacak yerin adres ve ada parsel bilgileri ile tedasa giderek kapasite durumunu sorgulamanız gerekiyor.

 3. Belediyeler iller bankasına tarım ve hayvancılık için işe bizlerle iletişime geçmeniz gerekiyor.

 4. Tesisin kurulacağı alan kendilerine ait olmalı yada kiralık olmalı işletmeler işe ruhsatlı olmalı

 5. Evraklar hazırlanarak gerekli izinler ve çalışmalar yapılarak proje detasa kabul için başvuru yapılıyor olumlu sonuç alınırsa kuruluma başlanıyor.

 6. Proje tamamlandıktan sonra tedaş baglantı kabulu yapılarak faturalar tarım ve kırsal kalkınma kurumuna veriliyor.

 7. Belediyeler için tarım kırsal kalkınmadan iller bankasına ödeme yapılıyor. Tarım ve hayvancılık için işe kurumu yaptıran kişiye ödeniyor. O nedenle kurulum için bütün giderleri sistem kurduran birey yada kurum karşılayarak sonra parasını almak zorunda kalıyor.

 8. Belediyeler için en az 3 firma ile ihale yapılmış olması gerekiyor.

 9. Tarım ve Hayvancılık İçin en Fazla 1 mw kadar olan sistemlere hibe veriliyor.

 10. Faydalanmak isteyenler en geç Eylül ayına kadar çağrı mektubunu alması lazım yoksa dosyaları hazırlamak uzun sürdüğü için yetişmeye bilir.

 

Güneş Enerji Hibelerinden Kimler Faydalanır ?

 1. Yerel yönetim olan belediyeler nüfusu 10.000 altında olursa hibeleri üstünde olursa uzun dönemli kredi ile faydalanır.

 2. Tarım ve tarımsal işletmeler ile tarıma dayalı organize sanayi bölgeleri

 3. Büyük baş hayvan yetiştiricileri

 4. Küçük baş hayvan yetiştiricileri

 5. Kanatlı hayvancılık üretimi yapanlar

 6. Tarım ürünleri, organik üreticiler ile kültür ürünleri yetiştirenler

 7. Çiçek, fidan ve seracılık yapanlar

 8. Tarımsal sulama amaçlı güneş enerjisinden faydalanmak isteyenlere hibeler veriliyor.

 

Tarım ve hayvancılık yapanlar hibelerden yararlanarak kendi enerji ihtiyacını karsılaşması durumunda sadece 15 ile 20 aylık arasında fatura ödemek yerine kendine düşen % 30 lük payı öderse 25 yıldan daha fazla zaman diliminde faturadan kurtulduğu gibi Aynı zamanda sürekli artan zamlardan ve fazla yapılan ödemelerde kurtulur. Fatura ödemek yerine işletmelerini büyütmek yada başka yatırımları finansman sağlamalarına olanak tanır. Devletin verdiği bu olanaktan yararlanmamak akıl karı değil.

 

Sadece bununla değil aynı zamanda yatırım yaparak gelir elde etmek isteyen yatırımcılar içinde hibe vermek yerine teşvik programları başlatmış bulunuyor. Devlet bu anlamda direk hibe yerine dolaylı olarak teşvik sağlıyor. Bu teşviklerinden en yüksek oranı ve en avantajlı olması bakımından güneş enerjisi ön plana çıkıyor. Sadece biyokütle ve güneş enerjisinden elektrik üretimine alım fiyatı 0,13 dolar olarak verirken diğer enerji kaynaklarına daha düşük fiyatlama veriyor.
 

Güneş Enerjisi Yatırım Teşvik Belgesi Alınması Durumunda

 1. KDV den kurtuluyorsunuz. Güneş enerjisinden elektrik üretimi yatırımlarından kdv hariç tutuluyor.

 2. Gümrük muafiyeti sağlanıyor. Yurt dışından gelen sistem parçaları için gümrük parası ödenmiyor.

 

 

Hibelerden yararlanarak fazla enerjiyi devlete satarak para kazanmak amaçlı veya bütün üretilen elektriği devlete satmak isteyenlere hibe vermiyor. Hibelerden yararlanmak için sistemin kurulacağı tesisin yada işletmenin enerji miktarını karşılayacak kadar sisteme izin veriliyor ve on grid yani şebekeye bağlı olmak zorunda. Kosgeb kurumu tarafından şu anda yenilenebilir enerji kaynaklarına destekli yada hibe seklinde hiç bir çalışması bulunmuyor. kosgeb kurumu direk olarak kobileri ve yeni girişimcileri destekliyor.

 

© 2017 - Efsaneweb Tarafından Hazırlanmıştır.